Motivujte děti darováním diplomu

Motivujte děti darováním diplomu

Je obecně známo, že pokud jsme k něčemu motivovaní, plní se nám zadaný úkol lépe. A nikdo nedokáže motivaci ocenit více než právě děti. Je jedno, zda jsou to děti školou povinné, nebo ty nejmenší, navštěvující teprve mateřskou školu. Držet v ruce diplom, který hmatatelně ukáže ocenění jejich píle, je velký krok k tomu, aby se příště snažily znovu a třeba ještě více.

 

Pracuj a budeš odměněn

Zejména u nejmenších dětí je někdy problém, přesvědčit je k nějaké spolupráci. Proč by měly plnit zadaný úkol? Co z toho budou mít?

Menší motivace, vhodná především pro děti do tří let a děti mimo kolektiv, je samozřejmě pochvala.  U starších dětí pohybujících se uprostřed kolektivu, už můžeme zvolit efektivnější motivaci. Tedy takovou, která je vidět!

U dlouhodobějších úkolů je dobré využít diplomů, jako motivace i budoucí odměny. Pokud dítě projde pohádkový les a splní dílčí úkoly – odměňte ho diplomem. Absolvoval kurz angličtiny? Dejte diplom pro děti! Chodil na kurz plavání? Byl na letním táboře? Naučil se jezdit na koni? To všechno je důvod, proč dětem udělit diplom. Je to totiž hmatatelný důkaz. Něco, co mohou děti ukázat kamarádům, ale i rodičům, babičkám a dědečkům. Mohou se „pochlubit“!

Diplomy za „všechno“?

Pravidlo, za co všechno diplom udělit, prakticky neexistuje. Ať už ho tvoříte za vykonání výtvarné či hudební činnosti, za absolvování jazykového kurzu, nebo za vykonané sportovní aktivity, vždy to děti potěší a motivuje k dalším výkonům.

Pokud nevíte, k čemu diplom udělit, tady je pár tipů:

 • Za dobré chování
 • Za pravidelný úklid pokojíčku
 • Za účast na pochodu/výšlapu
 • Za účast na táboře
 • Za absolvování každého roku ve škole/školce
 • Za absolvování kurzů/kroužků

A tipy na diplomy předávané s nadsázkou (vždy za delší časový úsek, např. školní rok apod.):

 • Za napovídání spolužákovi při písemkách
 • Za dojídání kamarádovy svačiny
 • Za neustálé skákání do řeči paní učitelce
 • Za pomoc tátovi se sekáním zahrady
 • Za pomoc mamince při utírání nádobí

Při udělování diplomů neexistují žádné meze. Záleží jen na vašich potřebách a především fantazii. Vžijte se do role obdarovávaných dětí. Co dělají nejraději, nebo nejčastěji? Co je pro ně typické?

Diplomy se nemusí udělovat jen ve vážných situacích, při ukončení nějaké docházky, kurzu apod. Může je udělovat učitel, vychovatel i rodič. Musí jen vědět, za co chce dítě ocenit, nebo naopak k čemu ho povzbudit.

Diplomy mohou být nejen vzpomínkové, ale i zábavné. A to nejen grafickou úpravou, ale i samotným textem. Nastává léto a tedy období, kdy se děti budu chtít především bavit. Připravte jim proto odměny v podobě veselých diplomů, ať mají na co vzpomínat. Pro větší ocenění také můžete darovat dětské medaile.